ecopayz portfel elektroniczny w Polsce

Gra karciana Pikieta

  • Rozmiar czcionki
  • A+ A-

Gra karciana Pikieta nie jest obecnie już zbyt znana. Jedna z najstarszych europejskich gier. Pikieta wywodzi się z Francji gdzie rozpowszechniana była już od XV wieku. Wystarczyła zaledwie 300 lat a gra stała się popularna w całej Europie.

Charles Picquet był osobą, która ujednoliciła zasady gry. Pikieta swoją nazwę wzięła właśnie od jego nazwiska.

Gra karciana Pikieta przeznaczona jest dla dwóch graczy i każdy z nich rozdaje dwukrotnie. Osiem serii kończy partię. Gracze używają talii złożonej z 32 kart czyli od siudemek do Asów. Punktacja w pikiecie wygląda następująco: As – 11, figury i dziesiątka – 10, a reszta kart tyle i wskazuje jej wartość. Na całość gry składają się cztery elementy: rozdania, wymiany, licytacji i rozgrywki. Poniżej przybliżymy każdą z nich.

Rozdanie
Osoba rozdająca pozbawiona jest pierwszego ruchu. Wymianę kart zaczyna jego przeciwnik. Może od wymienić od jednej do pięciu kart. ma prawo do wglądu w karty, które zostawił na stole. Z kolei rozdający ma możliwość wymiany dowolnej ilości kart. Również on ma wgląd do pozostawionych kart.

Licytacja Gracze licytują się o dłuższą wartość koloru. Licytację zaczyna przeciwnik rozdającego. Jeżeli każdy z nich posiada taką samą ilość koloru w kartach tę część wygrywa ta osoba, której kolor ma większą wartość. Po licytacji kolorów zawodnicy licytują sekwensy. Najdłuższy sekwens to oktawa składająca się z ośmiu kart i ma ona wartość 18punktów. Kolejno występują: septa składająca się z 7 kart o wartości 17, seksta składająca się z 6 kart o wartości 16, pinta składająca się z 5 kart o wartości 15, kwarta złożona z 4 kart o wartości 4 i terc złożony z 3 kart o wartości 3. W przypadku gdy sekwensy są równe wygrywa ten kogo sekwens zaczynał się będzie od wyższej karty. Kolejna część licytacji to komplety. Komplet to cztery lub trzy takie same karty. Punktowane są kolejno na 14 i 13 punktów. Wygrywa większa ilość kompletów a jeżeli komplety są równe zwycięża ten, kto ma komplet złożony z kart o wyższej wartości.

Rozgrywka Zawsze ten etap gry rozpoczyna przeciwnik rozdającego. O przyznaniu lewy decyduje starszeństwo kart. Tutaj nie decyduje starszeństwo kart, ale dorzucanie do koloru. Zwycięzcą całej gry jest osoba, która uzyskała w całej grze więcej punktów. Granicą jest 100 punktów. Jeżeli zawodnikowi nie udało się przekroczyć tej granicy dodaje 100, ale musi odjąć punkty zdobyte przez przeciwnika.


kasyna bonusy


kasyno gry online